Paris Anlaşması

Dün Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen Paris Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi, bugün 31621 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak kabul edildi. 
Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’nin 21. Taraflar Konferansında kabul edilen ve Türkiye Cumhuriyeti adına 22 Nisan 2016 yılında imzalanan “Paris Anlaşması”nın beyan ile birlikte onaylanması uygun bulunmuştur. 
Paris Anlaşması, iklim krizinin önüne geçmek amacıyla 197 ülkenin ortak hareket etmeleri gerektiğini kabul ettikleri uluslararası bir anlaşmadır. İklim krizinin önüne geçmek için küresel ortalama yüzey sıcaklığındaki artışı 2 derece ile sınırlandırmak, mümkünse 1,5 derecenin altında tutmayı amaçlar. 
Paris Anlaşması’nı şimdiye kadar 197 ülke anlaşmayı imzaladı, 191’i onayladı. Ülkemizin de onaylaması ile birlikte geriye onaylamayan beş ülke( Eritre, Libya, Irak, İran ve Yemen) kalıyor.
Şirketimizin sürdürülebilirlik ve çevre politikaları kapsamında AB Yeşil Mutabakatı’nı (Green Deal) uzun zamandır yakından takip ediyor ve çalışanlarımızı bu konuda sıklıkla bilgilendiriyoruz.
Son gelişmeler ışığında önümüzdeki dönemde Green Deal (AB Yeşil Mutabakat) üzerindeki etkilerini de daha yakından göreceğimizi düşünüyoruz.

2021 © Her hakkı DCS Dijital Gümrük Hizmetleri A.Ş. ‘ ye aittir.