Serbest Bölge İşlemlerinde Dijital Entegrasyon

cumminskuşak2

Serbest Bölge İşlemlerinde Dijital Entegrasyon

Müşteri Hakkında

Otomotiv sektörünün önemli oyuncularından Cummins Inc. Türkiye’ye yatırım yapmaya karar verdiğinde üretim tesislerinin Ege Serbest Bölge’sinde olması gerektiğini planlamıştı. Öncelikli olarak filtre üretim bandı ile başlayan proje, alternatör üretim hattı ile genişleyerek devam etti.

Global ve alanında önemli tecrübe sahibi geniş bir Trade Compliance ekibi bulunan şirket, tüm yerel yasal mevzuata tam bir uyum içerisinde çalışabilmek ve süreçlerini yönetebilmek adına Serbest Bölge gümrük operasyonların, muhasebe ve faturalama ayaklarını da içerecek şekilde dijitalleştirme hedefi ile DCS ile çalışmaya karar verdi.

Müşteri Problemi

Serbest Bölge İşlemlerinde şirket girdi ve çıktılarından oluşan stok kayıtları, üretim sürecindeki kapasite ve ürün reçetesi (Üretim Bilgi Formu), fire ve atıkların yönetimi, SBBUP sistem kayıtları ve Ticaret Bakanlığı sistem kayıtlarının uyumu gibi yönetimi ve senkronizasyonu hayli zor olan bütünsel süreçlerin takibi.

DCS’nin Probleme Yaklaşımı

DCS çalışanları ve Cummins Global ve yerli Trade Compliance ekibi ile Cummins Global IT ekipleri tüm süreçleri tek tek gözden geçirmek sureti ile DCS tarafında oluşturulan Serbest Bölge Modülü ile Cummins Global IT alt yapısının süreç otomasyonlarını yürütebilecek şekilde web servisler ile entegrasyonu, SB Giriş ve Çıkış Formları ile ÜBF ve benzeri dokümanların üretilmesi ve tüm sistemlerdeki kayıtların senkronizasyonu ile muhasebeleştirilmesi sonrası mevzuata uyum ve insan hatasını minimize eden başarılı bir projeyi birlikte yürütmüşlerdir.

DCS’nin Çözümü

Yürürlükte bulunan Serbest Bölge mevzuatına uyumlu şekilde geliştirilen Serbest Bölge modülü ile Cummins Global tarafından üretilen verinin DCS sistemlerine otomatik akışı, bu verilerin Serbest Bölge işlemleri için kullanılması, Cummins Yerel ERP Sistemi, SBBUP ve BİLGE entegrasyonları ile veri senkronizasyonu ve süreç otomasyonlarının gerçekleşebilmesi sağlanmıştır. İşlem otomasyonları da geliştirilmiştir.

Sonuç

Cummins Türkiye’nin Serbest Bölge yatırımının mevzuata uyumu, süreçlerin otomasyonu ve takibi sağlanarak müşterinin ve DCS’in ilgili ekiplerinin üzerindeki baskı ve iş yükü azaltılmış, işlemlerin hızlı, minimum insan müdahalesi ve mevzuata uyumlu bir şekilde sorunsuzca yürütülmesi mümkün olabilmiştir.

Müşteri Referansı

“Daima fark yaratan çözüm önerileri, müşterilerine ve sektörü gereği iletişim içinde bulunduğu tüm paydaşlarına olan profesyonel yaklaşımı, çalışanlarının seçiminden, müşteri ilişkilerine kadar her alanda özenli oluşu, rakiplerinden farklı olarak her zaman daha önce kullanılmamış teknolojileri iş süreçlerine entegre etmeye yönelik tutkusu, DCS’i hiç şüphesiz, sektörünün en gözde şirketi yapmaya devam edecektir. Ayrıca tüm bu özellikleri ile DCS global olarak da çok başarılıdır ve dünya şirketlerinin dikkatini çekmeye gelecekte de devam edecektir.”

Esra Bahar Derya

Kıd. İhracat Kontrol Analisti / CSP-CASP

2020 © Her hakkı DCS Dijital Gümrük Hizmetleri A.Ş. ‘ ye aittir.